ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ

Прислів’я говорить : «Хороший кухар коштує лікаря…» Адже від того, як харчується людина, залежить її здоров”я і настрій і продуктивна праця. А ще це така професія, котра потребує постійного пошуку, творчої фантазії, тому що треба здивувати клієнта (відвідувача) кожного разу, коли він заходить у їдальню, кафе чи ресторан.

Кухар – найдавніша в світі професія.Що ж входить в обов’язки кухаря? У цілому це такі операції: обробка сировини, зберігання продуктів, приготування холодних закусок, гарячих блюд, борошняної випічки, оформлення блюд для роздачі, роздача їх.

Санітарно-гігієнічні вимоги праці

Професія кухаря складна і складність ця, перш за все, полягає в тому, що поки що багато технологічних процесів доводиться виконувати вручну. Робота пов’язана із значною фізичною напругою підйому та переносу тягарів до 20-50 кг одночасно, за робочий день сумарно до 200 кг, постійним перебуванням на ногах. Умови мікроклімату несприятливі – в цехах приготування температура повітря, протяги, перепади температури повітря, пов’язані із необхідністю переходів із гарячих у холодні цехи, під час роботи біля плити має місце зростання інфракрасного, теплового впливу зростає. Робота пов’язана з дією досить інтенсивного шуму, переважно середньочасткового характеру, пов’язаного з роботою витяжок і загально-обмінної вентиляції.

Основні медичні противопоказники: захворювання легенів, бронхіти, ларингіти, тонзиліти, ревматизму, серцево-судинні захворювання, гіпертонія, язва шлунку, гастрит, колит, захворювання нирок, сахарний діабет…

 Психологічні вимоги до працівника

Професія кухаря – одна з небагатьох, де нюх і смакові відчуття і сприймання є основними професійно важливими психічними функціями. Кухар мов би пов’язує у собі двох людей: один щось ріже, змішує, смажить, а інший – дегустує і контролює. Він весь час нюхає, куштує, щось додає і знову куштує. Тому той, хто вирішив стати кухарем, повинен володіти тонкими смаковими відчуттями і добре розвиненим нюхом. Ступінь готовності страви і її якість кухар визначає за видом і кольором (зорові сприйняття) і на дотик. Кухар має володіти і добре розвиненим окоміром – умінням швидко і точно (без зважування) визначати масу (вагу) і форму напівфабрикату. Кухарю необхідна і добра зорова, образна пам’ять – адже він має пам’ятати і зовнішній вигляд страви. В його пам’яті зберігаються еталони кольору, величини харчових продуктів і страв. Але саме головне – він має пам’ятати еталони смакових і ароматичних композицій.

В професії кухаря завжди є місце фантазії, видумці, винахідливості. Тому кухар має володіти елементами творчого мислення. Він повинен мати швидкі руки з доброю координацією рухів. Кухарю необхідно бути витриманим і терплячим, доброзичливим і привітним, тому що він найближче від усіх до відвідувачів, він чує від них слова подяки і слова незадоволеності. Адже смаки у людей різні. Треба бути спостережливим психологом і педагогом, щоб вчасно помітити настрій клієнта і знайти підхід до нього. Кухар має володіти естетичним смаком при оформленні різноманітних страв, бути дуже акуратною людиною.

 Вимоги до професійної підготовки

Кухар має знати : технологію приготування першої, другої страви, холодних і солодких страв і виробів з тіста, режим і тривалість процесів теплової обробки; норми, співвідношення і послідовність закладки сировини; правила приготування порційних напівфабрикатів із яловичини, баранини, свинини, птиці, правила бракеражу харчів і порядок здачі сировини із готових виробів на лабораторний аналіз; правила складання меню; порядок користування збірниками рецептур, відсоток усмажування, уварювання і збільшення в об’ємі виробів, умови, терміни збереження і реалізації готової продукції і напівфабрикатів; основні типи механічного, теплового, ваговимірювального і холодильного обладнання.

Продовжити своє навчання можна в інституті народного господарства.

Кухарі-випускинки. Група КР-2

Кухарі-випускинки. Група КР-2.

                    КРИТЕРІЇ КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ АТЕСТАЦІЇ ВИПУСКНИКІВ

Професія 5122 Кухар   (код, назва професії)

Кваліфікація3 розряд

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *